Mammografia

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego za pomocą promieni rentgenowskich. Dzięki mammografii można wykryć szereg zmian i wcześnie rozpoznać raka piersi czy inne patologie związane z budową sutka.

Istnieje wiele czynników wpływających na ryzyko wystąpienia raka piersi. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • dojrzały wiek (między 50 a 69 rokiem życia);
  • zachorowania na raka w piersi w rodzinie (ryzyko w tym przypadku zależy od stopnia pokrewieństwa i liczby przypadków);
  • mutacje genów BRCA 1 i BRCA 2;
  • późna menopauza (po 55 roku życia);
  • wcześniej przebyta choroba raka piersi lub innych schorzeń piersi.

Mammografia jest nieodzownym elementem programu wczesnego wykrywania raka piersi, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Pozwala wykryć zmiany nawet mniejsze od czubka szpilki. Wcześnie wykryty rak piersi daje ogromną szansę na wyleczenie, a sam proces leczenia jest wówczas mniej inwazyjny. Z tych powodów zaleca się przeprowadzanie regularnych badań mammograficznych u kobiet po 35 roku życia – najlepiej co 2 lata oraz po 50 roku życia - raz w roku.

Jeżeli chodzi o badanie takie jak mammografia Bolesławiec może zaproponować paniom profilaktykę zdrowotną na najwyższym poziomie. W Centrum Specjalistycznym Biomed w Bolesławcu mammografia wykonywana jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego najwyższej jakości, przez specjalistów w opisywaniu i interpretowaniu tego rodzaju badania, w tym doświadczonych techników radiologów oraz uznanych lekarzy. Badanie mammograficzne nie wymaga skierowania. Na takie badania kobieta może zgłosić się sama lub po otrzymaniu zalecenia od lekarza.